Pokud chceme vyprávět příběh místa nebo města, není nic lepšího než vyrazit přímo do terénu. Popíchnout kolemjdoucí, aby se nekoukali jen pod nohy, umožnit jim vidět do hloubky a zažít atmosféru památky i celé krajiny. Skrz příběh, aktivizační prvky, interaktivity a obrázky pomoct odhalit i skrytá zákoutí prostoru i jeho historie. Oslovit širší publikum než jen obvyklé návštěvníky muzeí a památek.
Už jsme si zvykli, že informační tabule naučných stezek jsou našimi obvyklými společníky při výletech a procházkách. Přesto je mnohdy míjíme s uctivým pokývnutím. Je chyba v nás? Domnívám se, že existují i panely, které své diváky naopak přitahují. Barevné, graficky dotažené, se svěžím ilustracemi a textem, který inspiruje, vybízí k aktivitě a dává poznat. Naučná stezka je skvělé médium s obrovským potenciálem, ne jen nástěnka na rozvěšení listů textové publikace.

Někdy je totiž třeba vstoupit přímo do terénu. Naučná stezka Kamenický krasohled, na které spolupracuji s Klárou Smolíkovou a s ilustrátorkou Ester Kuchyňkovou, vás protáhne krajinou kolem České Kamenice. Projekt pošťuchuje malé i velké výletníky vidět svět kolem sebe nejen dnešníma očima, ale i pohled historických obyvatel tohoto vzácného kraje. Stezka symbolicky navazuje na činnost místního okrašlovacího spolku a pomáhá nacházet rozličné souvislosti mezi přírodou, kulturou a historií jednoho nevšedního regionu. Na místě můžete najít již dvě zastavení s interaktivními prvky, zbytek už se ovšem chystá!
Foto: Radek Timoftej, Jiří Beneš
Při tvorbě projektu Tanceva: znamení, znaky a ozdoby židovského hřbitova v Třebíči jsem vycházel z vlastní průvodcovské činnosti. Dále jsem se inspiroval teorií interpretace od Freemana Tildena, která klade důraz na vztažení informací ke zkušenosti jednotlivce, odkrývání vztahů mezi informacemi a aktivizaci. Vznikla ilustrovaná brožura, která stojí na principu otázky a odpovědi. Vytváří tak s návštěvníkem symbolický dialog, který umožňuje pochopit jednotlivé prvky židovského hřbitova. Spojujícím tématem průvodce jsou symboly. Naučná stezka ukazuje, že ne každá ozdoba je magické znamení a umožňuje proniknout do základní symboliky i textu epitafů. Brožura je zdarma k dispozici všem zájemcům v třebíčských infocentrech v češtině i v anglickém překladu.
V participativním rozpočtu města Tábor jsme nedávno uspěli před veřejností i radnicí a projekt naučné stezky pro Klokoty už spěje do finále. Už tuto sezónu by se místní i přespolní mohli vydat na interaktivní procházku malebným poutním areálem, kde lze natrefit na místní adamity, táborského Fausta, uličníky Klokoťáky i nedožeru Balouna. Ilustrací se zhostí Lukáš Fibrich.

Ohlasy:
- VIDEO: Taje židovského hřbitova v Třebíči odkrývá naučná stezka (2017, Deník)
- Židovským hřbitovem v Třebíč turisty provede papírový průvodce (2019, Třebíčský deník)
- Smrt je jen spánkem duše, končícím vzkříšením? (2019, Horácké noviny)
- Na třebíčský židovský hřbitov s průvodcem. Tento týden v rámci festivalu Šamajim (2019, Český rozhlas – Vysočina)
- O židovském hřbitově v Třebíči (2020, Česká televize – Křesťanský magazín)