Naučná stezka: Do Santiaga jedině přes Klokoty!

Křížem krážem Klokoty! Takhle se zove nová naučná stezka, kterou jsem napsal pro dříve hrdou samostatnou ves a dnes městskou část Tábora. Přespolní návštěvníci a turisté se dozví o předhusitských dějinách Klokot, osudech místního mariánského obrazu, kvůli kterému poutní místo navštívila Marie Terezie a podle Haška dokonce i Švejkův kumpán Baloun. Výletníci objeví, jak Klokotští ovlivnili podobu pražského orloje, co se skrývá v klášterní kryptě, jak funguje symbióza armády a vzácných obojživelníků, ale také se seznámí s táborským Faustem i uličníky Klokoťáky z dětství spisovatele Václava Kaplického. Husitskému muzeum se postaralo o konzultace, Lukáš Fibrich o ilustrace se správným švihem. Moje mamka Klára Smolíková zas navrhla parádní hejblata pro děti na každý z deseti panelů, které precizně vyhotovil truhlář Rostislav Kaňa. Račte s námi probloudit nejsevernější ves jihočeského Kozácka!

Tahle fuška začala jako dobrý nápad Jirky Leška z Osadního výboru Klokoty, který přihlásil jako projekt do participativního rozpočtu. Samotné psaní jsem si užil nesmírně, protože místní kraj jsem tu měl čest jako táborská náplava objevovat od školky po maturitu. Oči cizince vždy vidí i to, před čím místňácké čivy otupí – v případě Tábora si však troufám soudit, že mám zvnitřněné tak trochu obě perspektivy. Jak vypíchnul Honza Kopřiva, stezka je o souvislostech. Katolický chrám naproti husitské pevnosti, zemědělská ves hned u města, uzlový bod cest obchodních, poutních i výletních.

Uvedení za přítomnosti autorského kolektívu jsme pojali samosebou jako společnou procházku, na které jsem s Lukášem panely glosoval.

Ohlasy:

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek