Výstavy

Návštěva muzea, galerie nebo památky se může snadno proměnit v dobrodružství pro celou rodinu. Kde jinde, než v expozici může člověk putovat napříč dějinami i bez stroje času? Věřím, že muzea, hrady a zámky mohou být víc než jen náhradním programem pro deštivé dny.

Problematice muzeí a památek jsem se věnoval už v průběhu studia. Prvním velkým projektem byla výstava Univerzita a republika: 100 let – 100 předmětů – 100 příběhů, na které jsem se podílel coby posluchač muzejního semináře pod vedením Jakuba Jareše. Každý rok byl reprezentován příběhem jediného exponátu. O tom, který předmět by nejlépe zosobňoval rok 2018, kdy výstava probíhala, rozhodli v jejím průběhu samotní návštěvníci.

Jednu ze svých bakalářských prací jsem postavil na kritice evropských židovských muzeí (coby výrazného fenoménu porevoluční muzeologie) a jejich vztahu s regionálními muzei. Hodně mě inspiruje pohled kurátorky varšavského muzea Polin, Barbary Kirshenblatt-Gimblett, která své pojetí expozice nazývá „divadlem dějin“. Podobně jsem koncipoval rámcové libreto pro zámek v Bechyni. Expozice představovala prostor, který nevytváří iluzi autentického pohledu do minulosti, ale přesto není vyprázdněný. Vizuální i obsahová stránka měla mluvit jazykem prezentované doby a obsahovat polyfonii narativů, složených převážně z dobových citací.

Projekt bechyňské expozice je v současnosti pozastavený kvůli koronaviru. Já jsem se mezitím přesunul na zámek Veltrusy, kde jsem v roli kurátora přípravil dílčí tématickou expozici Zámecké Laboratorium: Naučná dílna památkové péče. Ta slouží běžným návštěvníkům i školním výpravám v rámci vzdělávacích programů. Teoreticky i prakticky přibližuje památkovou péči formou autentických exponátů, ilustrovaných panelů, interaktivních prvků, multimédií a hlavně sérií lektorovaných vzdělávacích programů. Na přípravě se podílelo celé edukační oddělení zámku Veltrusy a ilustrace vytvořil můj otec Honza Smolík.

K naší knize o dějinách Židů v Čechách a na Moravě jsme pak ze skvělých ilustrací Vojty Šedy vytvořili putovní výstavu, která cestuje po českých knihovnách, muzeích a synagogách. Skládá se z bohatě ilustrovaných dvoustran z knihy s inofrmačními boxy, které tvoří vhled do deseti století historie židovského osídlení u nás. Doplňuje ji sada pracovních listů a nabídka edukačních programů a besed.

Aktuálně:

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek