Publikace

Věřím na sílu příběhu. Domnívám se, že vyprávění nás může přenést na různá místa v prostoru i v čase a že takový výlet může nejen osvěžit, ale i poučit. V naučných stezkách i výstavách pracuji s textem, který provádí krajinou, exponáty i ilustracemi. Dobrého vypravěče nic nenahradí, ale odlehčený čilý text mu ovšem může zlehounka našlapovat na paty. A to není málo!

Radost mi dělá hlavně dětská kniha Cha cha chá, zasmál se Mordechaj (Argo, 2020), kterou jsme sepsali v rodinném tandemu s mojí matkou Klárou Smolíkovou. Publikace s podtitulem „Veselé putování židovskou historií“ seznamuje čtenáře od deseti let s dějinami Židů na území Čech a Moravy formou dobrodružného příběhu. Rámcová novela je doprovázena vysvětlujícími infoboxy a encyklopedickými dvoustranami. Součást projektu je i putovní výstava doplněná pracovními listy.

Foto: ArtMap

V současnosti spolupracuji se Skautským institutem na zajímavých projektech, které propojují historii a hodnoty tohoto hnutí se současnými tématy. Výsledkem jsou třeba články pro Seznam Medium a nebo série rozhovorů o stavu české krajiny, na kterých jsem se podílel.

I to málo, co jsem během studia na univerzitě nabádal, se snažím poslat dál. Proto si můžete v kolektivní monografii nakladatelství Academia přečíst, jak volný čas trávili raně novověcí Židé – a ti třebíčtí zvláště. Pro sborník vydávaný Muzeem Vysočiny jsem pojednal téma své bakalářky jako popularizační článek. Jsem spoluautorem článku pro zahraniční odborné periodikum a podílel jsem se na vzniku paleografické hebrejské čítanky, e-knihy, kterou vydala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

Jako šuplíkový psavec jsem ještě na gymnáziu přispěl povídkou do steampunkového sborníku Excelsior, Gentlemani! (Straky na vrbě, 2014). Řemeslo jsem pak několik let dále tříbil coby recenzent serveru Sarden a redaktor kulturního magazínu Artikl.

Obálka sborníku Excelsior, Gentlemani! od Tomáše Kučerovského

Ten gentlemanský tón, žoviálnost a slušnost jako by vypadly z detektivek A. C. Doyla nebo československých prvorepublikových veseloher.

Radek Hochmal o mé povídce pro Excelsior, Gentlemani!, 2015 (Literární bašta dobré češtiny)

Aktuálně:

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek