Publikace

Věřím na sílu příběhu. Domnívám se, že vyprávění nás může přenést na různá místa v prostoru i v čase a že takový výlet může nejen osvěžit, ale i poučit. V naučných stezkách i výstavách pracuji s textem, který provádí krajinou, exponáty i ilustracemi. Dobrého vypravěče nic nenahradí, ale odlehčený čilý text mu ovšem může zlehounka našlapovat na paty. A to není málo!

Jako šuplíkový psavec jsem již na gymnáziu přispěl povídkou do steampunkového sborníku Excelsior, Gentlemani! (Straky na vrbě, 2014). Řemeslo jsem pak několik let dále tříbil coby recenzent serveru Sarden a redaktor kulturního magazínu Artikl.

Obálka sborníku Excelsior, Gentlemani! od Tomáše Kučerovského

Ten gentlemanský tón, žoviálnost a slušnost jako by vypadly z detektivek A. C. Doyla nebo československých prvorepublikových veseloher.

Radek Hochmal o mé povídce pro Excelsior, Gentlemani!, 2015 (Literární bašta dobré češtiny)

Radost mi však teď dělá hlavně dětská kniha Cha cha chá, zasmál se Mordechaj (Argo, 2020), kterou jsme sepsali v rodinném tandemu s mojí matkou Klárou Smolíkovou. Publikace s podtitulem „Veselé putování židovskou historií“ seznamuje čtenáře od deseti let s dějinami Židů na území Čech a Moravy formou dobrodružného příběhu. Rámcová novela je doprovázena vysvětlujícími infoboxy a encyklopedickými dvoustranami. Součást projektu je i putovní výstava doplněná pracovními listy.

Foto: ArtMap

Pro sborník vydávaný Muzeem Vysočiny jsem pojednal téma své bakalářky jako popularizační článek. Jsem spoluautorem článku pro zahraniční odborné periodikum a podílel jsem se na vzniku paleografické hebrejské čítanky, e-knihy, kterou vydala Filozofická fakulta Univerzity Karlovy.

Aktuálně:

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek