Publikace: Mordechaj je tu!

Nakladatelství Argo vypustilo do světa Mordechaje, pobrkaného uličníka se kterým se můžete propadnout do deseti století dějin Židů v Čechách a na Moravě. Dobrodružný příběh se spoustou věcných informací i hravých obrázků vznikl ve spolupráci s Klárou Smolíkovou a Vojtou Šedou. Kniha Cha cha chá, zasmál se Mordechaj teď krom krkolomného názvu nese i cenu za literaturu pro děti a mládež „Suk – čteme všichni“ (Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského) a stala se také součástí výběrového katalogu Nejlepší knihy dětem (SČKN a Česká sekce IBBY).

Mordechaj není synem, jakého by si hodinář přál. V učení nevyniká, ve škole neprospívá, přesto ho dobrá nálada neopouští. Jenže když v otcově dílně nedopatřením upustí na zem vzácné rabínovy hodiny, rozbije s nimi i čas. A ten si pak s Mordechajem zahraje pořádně dobrodružnou hru. Chlapec se ocitne o tisíc let zpátky ve službách obchodníka Ibráhíma ibn Jákúba. A ejhle: sotva splní úkol, který mu kupec uloží, století poskočí. Každý další vykonaný čin přenese Mordechaje blíž jeho době.

Foto: ArtMap


Vydejte se s naším hrdinou napříč deseti stoletími a seznamte se s pozoruhodnými osudy Židů, kteří se usadili a žili v Čechách a na Moravě. Víte, co označují slova Pesach, košer nebo šabat? Zjistěte, proč se dávají na židovské hroby kamínky, co je tóra a kdo byl rabi Löw, jak vypadá židovská svatba a spoustu dalších zajímavostí ze života židovských sousedů. Příběh doplňují celobarevné ilustrované dvoustrany (výtvarník Vojtěch Šeda), které představí významné osobnosti a historické události. Další doplňující informace o jazyku, školství, zvycích, tradicích a svátcích přinášejí infoboxy.

Zábavná cesta židovskými dějinami vznikla ještě za mých studií pražské hebraistiky a představovala pro mě vlastně druhou absolvenstskou práci. Z osamocenému pidlání diplomky jsem k psaní Mordechaje rád utíkal, protože v psaní kapitol příběhu jsme se s Klárou střídali a poskytovali si tak okamžitou zpětnou vazbu. A hlavně: naše nápady v živých obrysech překesloval Vojta Šeda, který se nezalekl množství historických podkladů, ani odborné korektury, kterou prošel celý text i ilustrace.

Foto: Justina Grecová

Vydání knihy podpořilo Ministerstvo kultury České republiky a Nadační fond obětem holocaustu. Odbornými garanty publikace jsou Doc. PhDr. Pavel Sládek, Ph.D. a Doc. PhDr. Jiřina Šedinová, CSc. z Katedry Blízkého východu (FF UK). Díky jim!

Mordechajovo putování je však o něco víc, než jen zábavné počtení. Začínající čtenáře osloví komiksové prvky, pokročilé dobrodružný příběh a odrostlí knihomilci i rodiče si zase v publikaci mohou najít srozumitelné vysvětlení židovských svátků, kultury a dějin. Součástí projektu je i putovní panelová výstava, která Mordechajův průlet dějinami shrnuje. Aby se s knihou i výstavkou dobře pracovalo pedagogům, knihovníkům a lektorům, připravili jsme navíc pracovní listy. Jako jeden z autorů pak výstavní panely v případě zájmu následuji a přijíždím s edukačním programem, besedou nebo přednáškou.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek