Výstava: Jiří Navrátil (1923–2017) aneb skauting není hra

Zahájili jsme se Skautským archivem panelovou výstavku s názvem PŘEDAT SIGNÁL a podtitulem: Střípky ze života polistopadového starosty Junáka, celoživotního skauta, účastníka povstání proti oběma totalitám, politického vězně, čističe bazénů, překladatele a publicisty, který nikdy nedal dopustit na Morseovu abecedu. Jirka má totiž (mimo jiných pestrých zážitků) s morseovkou rovnou hned dvě fascinující story: podařilo se mu s její pomocí převést gestapáky i estébáky.

Pro mě tenhle projekt byl prvním velkým setkání s Jirkou, byť už jen prostřednictvím nahrávek od Post Bellum. To však v jeho případě rozhodně není málo. Odborný garant výstavy Roman Šantora – Bobo i na vernisáži zdůrazňoval, že Jiří byl velký řečník, noblesní společník a mistr hlášek. Proto jsem se nakonec rozhodl, že výstavu postavíme na jeho replikách – vtipných i syrových historkách, chvalořečích i nesmlouvavých glosách. Ty nejikoničtější bonmoty starého pardála, které mezi skauty svého druhu zlidověly, najdete na panelech zašifrované v tečkách a čárkách. Využili jsme taky ilustrace z kroniky Jirkova oddílu a celou výstavu tak vizuálně ladili někam mezi skautský cancák a muklovský moták. Jirkův roverský kmen, který v lágru založil, totiž mimochodem taky vydával první české samizdaty. Přestože Skautský institut se zdaleka neprofiluje jako muzejní instituce, jsem rád, že jsem si pod jeho krovkami mohl střihnout i tenhle docela klasicky paměťový projekt.

P.S: Výstavka je putovní, takže pokud byste si ji chtěli půjčit, neváhejte vyslat signál na archiv@skautskyinstitut.cz – a nemusíte ani v morseovce!

Foto: David Růžička

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek