Candrbál pro Ukrajinu

Bezmoc z války Putinova Ruska proti svobodnému a suverénnímu státu každý zpracovával po svém. Naše kapela spojila síly se studentským sborem Chem Chór, s vršovickým kulturním prostorem Vzlet a několika kolegy hebraisty a společně jsme uspořádali velkou sousedskou benefiční tanovačku. Zazněly verše jidiš básníků, kteří z Ukrajiny pocházeli či se k ní vztahovali, písně a melodie ukrajinských Židů, bačů, námořníků i sedláků. Vybralo se líbezných 147.390 Kč, které zamířily na podporu Ukrajiny.

„Dneska není v České republice potřeba mnoho lidí přesvědčovat, že stojíme pevně na straně Ukrajiny a její svobody. Co ale je palčivou otázkou, jak můžeme pomoci. Tak, aby to nebylo prázdné gesto, a mělo to reálný dopad. Finance na zabezpečení svého boje za svobodu Ukrajinci potřebují. My umíme dělat kulturu, a proto je pořádání benefičního koncertu pro nás logickou volbou, jak jim pomoct,“ ředitel Vzletu Petr Prokop.

„Lidovky vždy propojovaly rozličné menšiny a většiny gulášového kotle starého kontinentu. Píseň, která obstála, putovala od ukrajinských bačů na židovskou svatbu, z budínského karavanseraje na romský bašavel. A taková píseň může rozproudit krev, spojovat a pomáhat i dnes. Pojďme do kola společného tance – kdy jindy než teď, když už je celá Evropa stejně na nohou. Vršovičtí nebo přespolní – kdo máte nohy k tančení, přispěchejte a osmělte se, neboť tento rej zachraňuje lidské životy,“ Tobiáš Smolík, primáš Schimmerle Klezmer Kabaretu.

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek